Höjd lägstalön för Kommunal i Enköping
Kommunalarbetareförbundets nya avtal i Enköpings kommun ger en ny lägstalön på 13 600 kronor i månaden. Det är framför allt timvikarier inom vård- och serviceförvaltningen och barnskötare som tidigare kunnat ha månadslöner på drygt 12 000 kronor månaden som nu kommer att få en något bättre lön.
— Vi har lyft golvet vilket många får del av, och det är också bra för hela kollektivet, sade Majlene Ahlgren.
Totalt ger det nya avtalet 4,13 procent i löneökningar, vilket är något bättre än det centrala avtalet som slutade på 3,92 procent. Det nya avtalet gäller från 1 juli i år, och de nya lönerna kommer att betalas ut med decemberlönen. De retroaktiva pengarna kommer först med januarilönen.
Det är vård- och serviceanställda som får den största höjningen av sina löner, fem procent läggs ut på dem, övriga Kommunalgrupper får 3,1 procent. Omkring 700 av de totalt 1200 medlemmar som Kommunala förhandlar för hör till vård- och serviceförvaltningen.
Procentpåslagen gäller inte för var och en kommunalares lön utan anger löneutrymmet som ska fördelas. Fördelningen av löneutrymmet mellan olika individer gör arbetsgivaren, avsikten är att det ska ske efter lönesamtal med medarbetarna. Avtalet, som slöts på tisdagen, är ettårigt vilket innebär att parterna kommer att sätta sig ned för nya diskussioner igen redan i januari då avtalet som ska gälla från 1 april nästa år ska börja förhandlas.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!