Heroinet har fått fäste i Enköping

Heroinet, den tyngsta av droger, har fått fäste i Enköping. Och det är framförallt unga som tar drogen. Polisen talar om en explosionsartad ökning under det senaste halvåret.

Vallmo. Skörd av opiumvallmo i Afghanistan.

Vallmo. Skörd av opiumvallmo i Afghanistan.

Foto: Allauddin Khan

Enköping2017-02-11 06:00

EP har talat med en polis om hennes iakttagelser lokalt ute på fältet.

– Det som vi har sett är att det har ökat explosionsartat det senaste halvåret. Det är så himla många som brukar heroin i Enköping, säger hon.

Hon berättar att man den senaste tiden har fått ett 20-tal positiva prov från urin eller blod som visat att personer har använt heroin.

– Det är framförallt personer som är mellan 18 och 25 år. Det finns fall där de är ännu yngre och naturligtvis även äldre. Det som är oroväckande är att det är så många yngre, säger polisen.

Heroinet är inte av den sorten som injiceras, utan det är brunt rökheroin som har kommit till Enköping. Drogen röks på folie och ångorna andas in.

– Jag kan tänka mig att det är så man börjar med heroin. Heroin är det som är klassat som den farligaste av de droger vi har. Det är så starkt beroendeframkallande. Fastnar man för det här är det så svårt att sluta sedan.

Enligt ne.se gör toleransökningen att flertalet rökheroinister så småningom måste gå över till injektionsmissbruk för att få den avsedda effekten. Kort sagt: tröskeln för att få ruset stiger och det krävs starkare grejer.

Polisen ser ingen förklaring till den plötsliga förändringen i Enköpings narkotikavärld.

– Heroin var i stort sett borta. Jag har upplevt att det knappt fanns i Enköping tidigare.

– Vi har svårt att se orsaken till varför det är en sådan ökning just nu. Det är skrämmande att det går så himla fort.

Hon tror att heroinet som kommer till Enköping i första hand köps i Stockholm.

Varningstecken som anhöriga kan titta efter för att upptäcka missbruk är om personen i fråga har på sig foliebitar som används vid rökningen. Rökheroinet brukar se ut som en brun hård sten och är ofta inslaget i plastfolie.

Ett tydligt tecken som syns hos den som använder opiater är att pupillerna blir väldigt små. Andra tecken är om personen kliar sig mycket på kroppen, är sömnig, trött och får sämre motorik.

Enligt ne.se uppstår tolerans vid upprepad tillförsel av heroin. I det här sammanhanget syftar nog ne.se i första hand till injektionsmissbruk. Allt större doser krävs för att få samma effekt. Om en tillvand inte längre får heroin uppstår kroppsliga och mentala abstinensbesvär, som i sin tvingar fram ett fortsatt missbruk eftersom man vill motverka abstinensen.

Överdosering av heroin kan leda till döden genom andningsförlamning.

Det finns läkemedel som dämpar abstinensen och som används vid avgiftning, men eftersom beroendet är så starkt är risken för återfall efter en avgiftning mycket stor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!