Under fredagskvällen framträdde ett antal sångare och dansare, bland de förstnämnda fanns bland andra Katarina Schildt, Isabell Wassler och Ludwig Keijser. Dansuppträdanden gjordes av bland andra Enecopia Danskompani under Lisbeth Zachrissons ledning och Jenny Wetterström och Maria Myrberg. Tjejgruppen Ruido, Uppsalabandet Das Band och Sketchis uppträdde också.
Gud har 99 namn
På fredagen var också Aktivitetshuset öppet, och där inne fanns en utställning från Sisu, Ungdomsmottagningen med information och det kyrkliga studieförbundet Sensus med multireligiösa guider.
De multireligiösa guiderna är ett resultat av Riksutställningars stora utställning Gud har 99 namn från 1999. Guiderna är utbildade för att kunna berätta om alla de stora religionerna i världen, och de stödjer sin information på innehållet i den specialinredda och -packade resväska de medför. I väskan finns religiösa symboler knutna till kristendom, judendom, islam, buddhism, hinduism och sikhism. Med resväskans innehåll blir informationen interaktiv, publiken kan inte bara fråga och få svar, de kan också prova turbaner och saris, känna på sikhiska radband och dolkar. Bahaísm och även ateism ingår i det som guiderna informerar om.
Ett villkor för att bli guide är att han eller hon respekterar och talar väl om alla religioner oavsett egen trosuppfattning.
För fredagens guider, Negin Rahbin och Annette Gharib, fortfarande under utbildning, var Ung Kulturnatt det första evenemanget av det slaget som de besökte.
Det är lite annorlunda, ofta är det mera klassrumslikt, men det ska bli spännande, sade Negin Rahbin, innan hennes uppmärksamhet snabbt togs i anspråk av några ungdomar.
Bästa spelningen på länge
Lördagskvällen ägnades helt åt rockmusik från scenen på hamnverkens innergård. Först upp var Örsundsbrobandet Defcon som inför en liten men mycket entusiastisk publik gjorde en spelning som killarna i bandet och publiken var överens om att var den bästa de gjort på länge.
Senare spelade också Maypole, Incesion, Deadline, Shaker och Black Louminous. De senare är ett av Enköpings mest lovande band med spelning på Fryshuset i Stockholm kommande helg och i Uppsala i början av oktober.