– Jag och Tommie Gyllin tillsammans med Ulrica Lundström och Tobias Wenzel liftar med husvagn runtom i Sverige. Vi har passerat Enköping tre gånger den senaste månaden. Enköping är mysigt och ligger bra till, nära många stora städer, säger Mathias Risberg.
Sociala kompisar arbetar för att få folk att öppna sig och prata mer med varandra. Dans, sång och musik är ett bra sätt att få folk att öppna sig och släppa loss, menar Mathias Risberg. När gruppen besökte Hjo hade de med sig en DJ och ordnade dans för alla som ville och vågade.
– I Enköping har vi spelat i parkerna. Vi har även varit uppe och tittat på Vårfrukyrkan. Nu är vi i Göteborg och ska blåsa såpbubblor och ha en konsert på gatan. Vi vill skapa en härlig gemenskap. En familjär hippiekultur, säger Mathias Risberg.
Varför liftar ni med husvagn?
– När vi var på turné mellan Bjästa och Östersund la vi ut information om vilka vi är på Facebook. På morgonen tog det bara 1,5 timme innan vi fick lift. Vi fick uppmärksamhet då. Och det blev en grej. Vi vill göra Sverige mer socialt.