Bålstabo fick skyddstillsyn för en rad brott

Enköping2005-08-24 14:37
Västmanlands tingsrätt i Sala har dömt en Bålstabo till skyddstillsyn med särskild behandlingsplan efter att han gjort sig skyldig till ett stort antal brott, bland annat flera stölder och bedrägerier, samt penningförfalskning.
Hade tingsrätten i stället valt fängelsepåföljd skulle mannen ha fått ett och ett halvt års fängelse.
Mannen, som är i 35-årsåldern, har fått varor utlämnade från tio olika företag mot rekvisitioner som han uppgav skrivits av olika företag. Sammanlagt ska mannen enligt domen betala drygt 75 000 kronor i skadestånd till företag som bedragits på detta vis.
I somras greps han och häktades misstänkt för försök till grov misshandel efter att ha försökt köra på en flicka på moped på riksväg 72 vid Morgongåva. Han åtalades då också för försök till grov misshandel. Åtalet i den delen ogillades av tingsrätten eftersom mannen förnekade att han haft för avsikt att köra på flickan och mopeden, och det enligt rätten inte framkommit något bärande motiv för honom att köra på henne. Däremot var flickan och vittnen till händelsen redan tidigare rädda för honom och kunde därför ha uppfattat körsättet som hotfullt, skriver tingsrätten.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om