Återträff för PCS-rekryterna 1967/68

Fredagen 31 maj 2018 muckade 18 glada herrar för andra gången från det som nu är Ledningsregementet. Första gången var det P1:s grindar de gick ut genom.

Återträffen för de som för 50 år sedan muckade från plutonchefskolan i dåvarande  P1 i Enköping samlade 18 glada herrar.

Återträffen för de som för 50 år sedan muckade från plutonchefskolan i dåvarande P1 i Enköping samlade 18 glada herrar.

Foto: Lotta Lille

Enköping2018-06-03 15:00

– Vi var 30 killar som ryckte in 1967 och muckade från plutonchefsskolan 31 maj 1968. Att hela 18 av oss är med nu är fantastiskt roligt, och jag är imponerad av det positiva bemötande vi fått från försvaret, sade Björn Kastenholm på torsdagen när de 18 ”ryckte in” till återträff.

Björn Kastenholm tog initiativ till återträffen och arrangerade allt med assistans av Sten-Åke Sundkvist och Göran Ryderdahl.

De forna rekryterna togs emot av Patrick Ericzon, officer på regementet, som passade på att kolla de församlade herrarnas kunskaper sedan de identifierat sin forne chef Nils Östlund på ett av porträtten i mässens nedervåning:

– Vad var han?

– Regementschef… nej, förresten, det var han ju inte... Han var sekundchef …

– Vem var regementschef då?

– Kungen!

– Just det, då var kungen chef för alla förband, sade Patrick Ericzon, nöjd med utfallet av testet.

Mycket har förändrats sedan Björn Kastenholm och hans kamrater gick den 15 månader långa plutonchefsutbildningen. Mässbyggnaden, Frösunda, fanns inte alls, och inte heller den nya vakten och entrén vid Garnisonsvägen.

– Vad krångligt det har blivit här då, muttrade Björn Kastenholm när han blev tvungen att lotsa E P in på garnisonen.

Men de gamla kasernerna är kvar och där inkvarterades återträffarna i tillräckligt många logement för att de skulle få varsin underslaf. ”Lika bra det” hördes det från gruppen.

Flera av dem fortsatte inom försvaret som värnpliktiga befäl, reservofficerare eller yrkesbefäl. En av de senare är Sten-Åke Sundkvist som när han lämnade försvaret var överstelöjtnant vid P10 i Strängnäs. Det var också han som tog till befälsrösten och samlade till uppställning för gruppfoton.

Det var mycket prat, skratt och rent av lite fniss men Sten-Åke Sundkvist tog det med ro när riktkarlen berättade historier i stället för att peka med hela handen. De hjälptes åt att minnas furir Brännéus som lärde dem bädda och fanjunkare Strandberg som alltid gick så nära, men också vad de själva gjort. ”Jag slängde sprängmedel in i en vedstapel, oj vad vedträna flög”, ”Jag sa håll käften åt en militärpolis och fick två dar i buren”, och vad de tyckte: ”PBV 302 skröt vi om, den var toppmodern”, ”En del fick snygga baskrar, men vi fick båtmössor. Båtmössor!”.

Försvaret bjöd på logi men städa kasernen fick de göra själva innan återträffen avslutades med besök på arméns motormuseum Arsenalen i Strängnäs.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!