Årets idrottstipendiater utsedda i Enköping

Elsie Schenning, 71 och Malin Marmbrant, 19 blev årets idrottstipendiater i Enköping. Den förstnämnda har arbetat som ungdomsledare i många år och Malin Marmbrant har haft stora framgångar inom svensk friidrott.

Enköping2004-10-26 14:01
Malin Marmbrant får 10 000 kronor av fritidsnämndens stipendiepengar för att hon har engagerat sig på ett positivt sätt för friidrotten. Genom hård träning i EAI, Enköpings allmänna idrottsförening, har hon nått Sverigeeliten.
Elsie Schenning var som ung med och startade Litslena idrottsförening. Där spelade hon och klubbkamraterna så bra handboll att de kom med i damallsvenskan.
— Vi hade ingen egen hall, utan spelade många hemmamatcher i Enköping, Märsta och Uppsala. Senare fick vi en uppblåsbar, så kallad ballonghall i Grillby, säger Elsie Schenning om sina första idrottsminnen.
Ballonghallen höll i åtta år. Därefter byggdes sporthallen som i dag används av bland andra IK Nordias 14 handbollslag och 15 fotbollslag. IK Nordia bildades 1970 genom en sammanslagning av Litslena, Villberga och Grillbys bollklubbar.
Under 23 år arbetade Elsie Schenning också som gymnastiklärare och fritidsledare i Skolstaskolan. På fritiden i cirka 45 år har hon varit ledare i IK Nordia. I dag tränar hon pojkar och flickor födda -98 och -99.
— Jag har trappat ner. Men det är många vitala delar som behöver göras i en klubb. Att stå i kiosken och annat är omöjligt för många föräldrar att hinna då de åker fem på morgonen och kommer hem vid sex på kvällen från jobbet, säger Elsie Schenning som anser att barnen behöver idrottsföreningarna mer än någonsin i dag.
Även Elsie kommer att få 10 000 kronor av Enköpings kommuns fritidsnämnd. Hon får det för sitt ledarskap och engagemang inom IK Nordia.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om