40-årig man dömd för kidnappning

Den man i 40-årsåldern som misstänktes för att ha kidnappat sin före detta sambo, dömdes i Enköpings tingsrätt för olaga frihetsberövande och misshandel.Mannen får tre månaders fängelse för brotten.

Enköping2004-02-12 16:50
I slutet av juni besökte kvinnan en pub tillsammans med sina arbetskamrater. Kvinnan sade under rättegången att hon hade gjort upp med sin dotter att bli hämtad. Vid elvatiden ringde hon dottern, enligt dotterns vittnesmål. Men kvinnan dök aldrig upp vid den bestämda mötesplatsen eftersom hennes sambo hade hunnit före och dragit med sig kvinnan mot hennes vilja.

Lyfte ut sovande sambo
Kvinnans arbetskamrater trodde att mannen skulle slå kvinnan och försökte därför att stoppa bilen. En arbetskamrat skadades då hon i farten blev knuffad ur bilen ut på Tullgatan.
Mannen körde hem kvinnan. En stund senare lyfte han ut sin sovande sambo eller hjälpte henne ut till bilen och körde till Västerås för att köpa cigaretter. Kvinnan var ganska berusad och tror att hon sov. Två nämndemän tyckte att Västeråsresan också skulle bedömas som olaga frihetsberövande. Men för den resan dömdes han inte.

Mannen nekar till brott
Mannen nekade till samtliga brotten.
— Jag tog inte med henne mot hennes vilja från puben och jag kunde inte rå för att arbetskamraten hoppade in i bilen. Min sambo ville följa med till Västerås och fick det, sade mannen bland annat.
Ett av fyra vittnen säger att kvinnan har sagt i mobiltelefonen till mannen "ja, kom och hämta mig då". Övriga säger att kvinnan sa till mannen att hennes dotter skulle komma.
Eftersom mannen har problem med hälsan döms han till fängelse istället för samhällstjänst.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om