Nyemissionerna riktades till ett antal svenska och internationella institutionella och professionella investerare, bland annat Handelsbanken Fonder och Swedbank Robur Ny Teknik.
I och med de lyckade nyemissionerna har bolaget ingått ett avtal om att förvärva det finska bolaget SensApex Oy för 13,6 miljoner euro (omkring 137 miljoner kronor). Köpeskillingen är uppdelat i en kontant del (7,5 miljoner euro) och en del nyemitterade aktier. Köpet väntas var slutfört under slutet av maj.
Sensapex Oy utvecklar och tillverkar system för positionering inom bland annat Life Science. Det finska bolaget hade en försäljning på cirka 20 miljoner kronor förra året.
– PiezoMotor har bra organisk tillväxt. Med större andel systemleveranser kan vi inom vårt fokusområde Precision dock växa ännu fortare och leverera ännu större värde per genomförd leverans. Genom förvärvet av Sensapex uppnår vi just detta. Sensapex är ett välpositionerat företag med höga tillväxtambitioner. Man lanserar just nu sin tredje generations systemplattform och tillsammans kommer vi att arbeta med integrering av PiezoMotors teknologier i de aktuella systemen, säger PiezoMotors vd Anders Kottenauer i ett pressmeddelande.
PiezoMotor utvecklar och tillverkar mikromotorer baserade på piezoelektriska material. Bolaget grundades 1997 och är baserat på forskning vid Uppsala universitet. PiezoMotor omsatte 31,3 miljoner kronor 2019 och hade då ett 30-tal anställda.