Fackförbundet Naturvetarna har efter två undersökningar bland sina medlemmar gjort en analys av hur bra de svenska stora lärosätena är på arbetslivsanknytning för studenter som läser naturvetenskapliga utbildningar. Arbetslivsanknytning handlar bland annat om att studenterna ska känna sig förberedda inför arbetslivet och att de snabbt kommer i arbete efter sin examen.
– Viktigt att framhålla är att det inte bara behöver handla om en anställning utan också om att starta egen verksamhet eller forska. Utifrån våra medlemmars perspektiv handlar arbetslivsanknytning också om att man ska få användning för den kompetens man skaffat sig, en utbildning är ofta en stor investering, säger Marita Teräs på Naturvetarna.
Generellt visar analysen att få lärosäten ger tillräckligt med stöd till studenterna. Men analysen visar också att SLU, Sveriges lantbruksuniversitet, och Uppsala universitet är bättre än de andra stora svenska lärosätena som ingått i analysen på att exempelvis informera om vilka arbeten en utbildning kan leda till och på att underlätta i kontakten med arbetslivet.
Analysen visar dock att universiteten också har mer att jobba med. SLU behöver bli bättre på att informera om möjligheter för en karriär inom forskning och båda universiteten behöver bli bättre på att informera om möjligheten att starta eget företag.
– En viktig uppgift för lärosätena är att hålla diskussionen om framtiden, efter studierna, ständig levande på utbildningen, säger Marita Teräs.