Så mycket väntas svenskarna handla för inför julen

Handelns Utredningsinstitut har räknat på hur mycket svenskarna tros handla för i december månad.

Varje år släpper HUI en prognos över svenskarnas julhandel för hela den kommande decembermånaden.

Varje år släpper HUI en prognos över svenskarnas julhandel för hela den kommande decembermånaden.

Foto: Martina Holmberg / TT

Ekonomi2021-11-09 12:00

Varje år släpper Handelns utredningsinstitut, HUI, en julprognos inför den kommande högtiden – och den konsumtionsperiod som företräder den. När vi återigen kan fira jul tillsammans räknar handeln med dignande julbord och höga travar med julklappar under granen. 

– Kunderna har alltmer av ett hållbarhetstänk och möjligen kan det leda till att man köper färre grejer till ett högre snittpris. Men just i år tror vi ändå att man handlar fler julklappar – när vi ses igen finns det en större möjlighet att man vill ge bort fysiska saker hellre än att swisha pengar, säger Joakim Wirén, analytiker på HUI.

undefined
Joakim Wirén tror att antalet julklappar under granen kommer att öka i år, när man kan fira tillsammans i större sällskap igen.

HUI förutspår att den totala försäljningen kommer att öka med tre procent, och att svenskarna därmed kommer att handla för 86,7 miljarder kronor under december månad. Det motsvarar drygt 8 300 kronor per person – tusenlappar som spenderas både på nätet och i butik.

– Förra året växte e-handeln kraftigt. Man var inte lika sugen på fysisk handel till följd av pandemin – men det kanske man vill i år. Vi tror att både fysisk och e-handel växer lite i år, men inte på bekostnad av varandra, säger Joakim Wirén.

undefined
"Julen blev inställd", säger Lisa Thörn, vd för Uppsala Citysamverkan om julen 2020, präglad av coronapandemins restriktioner.

Lisa Thörn, vd för Uppsala Citysamverkan, delar uppfattningen om att fler Uppsalabor återigen kommer att shoppa julklappar på stan jämfört med i fjol:

– Jag tror att man saknade julen förra året. Julen blev inställd, och man var knappt ute på stan och handlade. Nu tror jag att man vill komma tillbaka till stan igen. Jag tror också att julklapparna kommer bli fler i år än de varit tidigare!

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!