Paret öppnar nytt kafĂ© vid badet: ”Nya möjligheter”

En ny kaféaktör vÀljer att öppna vid LyssnaÀngsbadet. Det handlar om SÀtrabagarn som gör en satsning.

SÀtrabagarn gör en ny kafésatsning vid LyssnaÀngsbadet i Uppsala. "Jag tror att vi kommer att kunna göra det hÀr bra", sÀger Niclas Fredrikson som driver företaget tillsammans med sambon Lena Svanborg.

SÀtrabagarn gör en ny kafésatsning vid LyssnaÀngsbadet i Uppsala. "Jag tror att vi kommer att kunna göra det hÀr bra", sÀger Niclas Fredrikson som driver företaget tillsammans med sambon Lena Svanborg.

Foto: UNT-arkiv, Privat

Ekonomi2021-04-28 17:06

Tidigare har det hÀr, pÄ badplatsen vid Ekoln i Uppsala, stÄtt en glasskiosk. Till i Är har dock Uppsala kommun valt att göra en ny upphandling om en aktör som ska driva verksamheten vidare under minst ett Är.

Valet föll pÄ bageriet SÀtrabagarn, som sedan tidigare driver en butik pÄ Svamptorget samt kaféet och lunchrestaurangen Wilmas pÄ Skolgatan i Luthagen.

undefined
Lena Svanborg och Niclas Fredrikson driver SĂ€trabagarn som expanderar i Uppsala.

– Vi tittar kontinuerligt efter nya möjligheter och sĂ„dant som kan komplettera de verksamheter vi redan har, sĂ€ger Niclas Fredrikson som driver företaget tillsammans med sambon Lena Svanborg.

Kaféet vid LyssnaÀngsbadet kommer ha öppet frÄn och med 15 maj till och med 15 september frÄn morgon till kvÀll. Utbudet kommer att bli större Àn tidigare.

– Vi kommer att utveckla det vi serverar pĂ„ Wilmas med grillade mackor, glass, bakverk och korvar med mera. Jag tror att vi kommer att kunna göra det hĂ€r bra, fortsĂ€tter Fredrikson.

Hur ska ni lyckas fÄ stÀllet att gÄ runt?

– Jag tror att vĂ„rt koncept kommer gĂ„ bra förutsatt att vĂ€dret blir bra. MĂ„let Ă€r att tillföra nĂ„got som inte har funnits.

Bageribranschen har annars drabbats hÄrt av coronapandemin dÄ bestÀllningarna frÄn företag minskat kraftigt pÄ grund av mycket hemarbete. SÀtrabagarn Àr inget undantag.

– Vi har ocksĂ„ haft minskade leveranser till hotell och restauranger som har varit nĂ€ra noll, sĂ„ vi har tappat rejĂ€lt. Men vi har valt att renovera och bygga om vĂ„rt bageri under den hĂ€r tiden för att utveckla det. Förr eller senare sĂ„ vĂ€nder det, sĂ€ger Niclas Fredrikson.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!