Det var för drygt en vecka sedan som den sista souvlakin serverades på Gröna gatan i Sala Backe. Sedan 2001 har det här i Aspentos regi tillagats grekisk mat i det som från början var en Konsumbutik.
– Jag äger och driver flera restauranger i Uppsala, så jag kände att jag behövde lite tid över och satsa på de restaurangerna. Det var inte ett enkelt beslut, säger säljaren Aydin Isirgan som har drivit Aspentos de senaste fem åren.
Just nu pågår en omfattande renovering av lokalerna. Den nya restaurangen, som kommer heta Paesano italiano, satsar på en renodlad italiensk meny.
– Det här blir något annat än de italienska restauranger som finns i Uppsala. Vi kommer bli de första som serverar napolitanska pizzor, säger den nya ägaren Yuri Soghomoyan.
Sättet att tillaga napolitansk pizza på är certifierat av organisationen Associazione Verace Pizza Napoletana och varumärkesskyddad av EU och Neapels kommun. För att få certifikatet måste flera olika regler uppfyllas, som att pizzorna måste innehålla en viss typ av italienska tomater och buffelmozzarella.
– Vi är den fjärde restaurangen i Sverige som har det här, och den första i Uppsala. Min personal kommer alla från Neapel, säger Yuri Soghomoyan.
Paesano italiano kommer att ha runt 70 matplatser.
– Vi hade först tänkt öppna första februari, men det har tagit lite tid med bygglovet. Nu hoppas vi kunna öppna i slutet av februari, fortsätter krogägaren.