Han tar över Uppsalabolag – siktar på kommersialisering

Uppsalaföretaget Strike Pharma, verksamt inom läkemedelsutveckling och medicinsk forskning, har fått en ny vd i form av Mårten Winge.

Mårten Winge tar över rollen som vd på Uppsalabolaget Strike Pharma, som är verksamt inom läkemedelsutveckling och medicinsk forskning.

Mårten Winge tar över rollen som vd på Uppsalabolaget Strike Pharma, som är verksamt inom läkemedelsutveckling och medicinsk forskning.

Foto: Ewa Ahlin/Pressbild

Ekonomi2021-05-13 08:00

Bolaget, som startades så sent som förra året, är en svensk start-up inom immunonkologi grundat av bland annat docent Sara Mangsbo vid Uppsala universitet. Nästa steg för bolaget är att kommersialisera sin patenterade teknologi Immune Gas Pedal (IMMGAP) som går ut på att behandla solida tumörer.

Mårten Winge kommer närmast från en roll som vd på biotech-bolaget Cartana. Han är även affärscoach för Uppsala Innovation Center, UIC.

– Jag tror att Strike Pharma är anmärkningsvärt väl positionerat för att ha stor inverkan på den snabba utvecklingen inom precisionsmedicin och framtida individanpassade behandlingar, säger Mårten Winge i ett pressmeddelande.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!