Han blir ny vd för börsnoterade Uppsalabolaget

ChromoGenics, verksamt inom glasproduktion, har sökt en ny ordinarie vd sedan i höstas. Nu har Uppsalaföretaget anställt Fredrik Fränding.

Uppsalaföretaget ChromoGenics har anställt Fredrik Fränding som ny vd. "Det finns en oerhörd kompetens i den här organisationen och en vilja att lyckas", säger han.

Uppsalaföretaget ChromoGenics har anställt Fredrik Fränding som ny vd. "Det finns en oerhörd kompetens i den här organisationen och en vilja att lyckas", säger han.

Foto: Pressbild

Ekonomi2021-06-16 09:03

Han kommer närmast från SKF där han under cirka 20 år i företaget, som tidigare hette Svenska Kullagerfabriken, haft flera olika typer av roller. Senast var han vd för startup-bolaget SKF RecondOil.

– Det finns en oerhörd kompetens i den här organisationen och en vilja att lyckas. I kombination med ChromoGenics skalbara teknologi och det stora intresset från fastighetsägare finns fantastiska möjligheter att bli ett lönsamt, internationellt industribolag, säger Fredrik Fränding i ett pressmeddelande.

ChromoGenics, med anläggning och kontor i Librobäck, är börslistade på Nasdaq First North Growth Market.

Fredrik Fränding tillträder sin tjänst 23 augusti.

Karta: ChromoGenics AB
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!