200 lediga jobb inom hotell- och restaurangbranschen

Trots hög arbetslöshet är det stor efterfrågan på arbetskraft inom flera branscher i Uppsala län. Inom hotell, restaurang och storhushåll var det exempelvis mer än 200 lediga jobb utannonserade i början av veckan.

Christine Storbacka är företagsrådgivare på Arbetsförmedlingen i Uppsala län.

Christine Storbacka är företagsrådgivare på Arbetsförmedlingen i Uppsala län.

Foto: Privat och TT-arkiv

Ekonomi2021-10-13 20:57

Sedan coronarestriktionerna lättades i slutet av september har bristen på arbetskraft blivit tydlig inom flera branscher som drabbats hårt under pandemin. Flera branscher över hela landet anser att det är svårt att hitta personal, trots en hög arbetslöshet. Situationen ser likadan ut i Uppsala län.

– Det märks på efterfrågan av arbetskraft att branscher som handel, restaurang och hotell nu börjar komma i gång. Många av de anställda som påverkades i de branscherna har skolat om sig och hittat jobb inom andra branscher under pandemin, säger Christine Storbacka, företagsrådgivare på Arbetsförmedlingen i Uppsala län.

Sammanlagt fanns det nästan 3 500 lediga jobb i Uppsala län på Platsbanken. På riksnivå annonserades det ut nästan 124 000 lediga jobb under september. Det kan jämföras med 60 000 lediga jobb samma månad förra året och 80 000 för två år sedan.

Samtidigt har länet under hösten sett en ökning av antalet långtidsarbetslösa, det vill säga arbetssökande som varit utan jobb i ett år eller mer. Under förra veckan var 13 411 personer i Uppsala län inskrivna hos Arbetsförmedlingen när det gäller öppet arbetslösa och sökande i program. Av dem var nästan hälften, 6 171 personer, utan arbete i tolv månader eller mer.

– Det pågår en omdaning av arbetsmarknaden där nya typer av kompetens efterfrågas. Den typen av arbetetskraft söks nu samtidigt som många pandemidrabbade branscher söker folk. Svårigheten med att hitta arbete för långtidsarbetslösa är att det i den gruppen finns en stor andel som har språksvårigheter eller saknar gymnasiekompetens, förklarar Christine Storbacka.

Hon menar även att en lösning för företag som har svårt att hitta rätt kompetens kan behöva se över sina krav och försöka fånga upp arbetssökandes informella kompetens. Nyfikenhet på att lära sig något nytt, att man är serviceinriktad är enligt Christine Storbacka exempel på egenskaper som ofta efterfrågas men som inte syns i ett cv.

– Ett annat tips till företagen är att stuva om man bland arbetsuppgifterna och skapa en förenklad roll som någon kan komma in på, säger hon.

De tre största branscherna som söker arbetskraft i Uppsala län just nu är inom vård och omsorg, handel och utbildning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!