Uppsalas vimmelgala byter lokal

Galan Uppsalavimmel Awards byter namn och plats - men fortfarande handlar det om att lyfta fram och hylla lokala personer och företag som "gör Uppsala bättre och roligare".

Glammigt. Lokala personer och företag ska hyllas på Flustret 11 november.

Glammigt. Lokala personer och företag ska hyllas på Flustret 11 november.

Foto: Staffan Claesson

Ekonomi, näringsliv & finans2017-06-14 18:20

Tidigare har galan ägt rum på nattklubben Birger Jarl, men nu flyttar den till Flustret - 11 november är det dags. Förberedelserna är i gång och i slutet av sommaren avslöjas vilka personer och företag som är nominerade till de olika kategorierna.

LÄS MER: Här är vinnarna på förra årets vimmelgala

Galan har nytt namn - Uppsala.com Awards 2017. Namnet är ett resultat av att Uppsalavimmel.se blev undersektion till Uppsala.com, som ägs av UNT.

OM GALAN

Den startades första gången 2014. Poängen med galan är att lyfta fram några som gör "Uppsala lite bättre, lite spänstigare och mycket roligare". Det är en jury som utser nomineringarna. Sedan är det upp till Uppsalaborna att rösta. Här kan du läsa mer

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!