Villapriserna fortsatt uppåt i Uppland

Priserna på villor fortsätter att stiga i Uppsala län. Den senaste tolvmånadersperioden har priserna ökat med nio procent. Medelpriset för en villa i länet är 1 912 000 kronor.

Foto: Marie Ström/arkiv

Bostads- & stadsplaneringsfrågor2007-10-11 16:26
Största procentuella prisökningen i länet under den senaste tolvmånadersperioden har det varit i Knivsta. Där är ökningen hela 29 procent och medelpriset ligger på 2 597 000 kronor.
I Uppsala är ökningen 13 procent och medelpriset är 2 459 000 kronor. I Enköping steg priserna med nio procent och där är medelpriset för en villa nu 1 881 000 kronor.

Norrtälje i Stockholms län har haft en prisökning på hela 26 procent och i Sigtuna är ökningen sju procent. Där ligger medelpriset för en villa på 1 803 000 respektive 3 119 000 kronor. I Upplands-Väsby är medelpriset 3 022 000 efter en ökning på 16 procent de senaste tolv månaderna.
I hela landet har villapriserna stigit med 13 procent under den här perioden. Snittpriset för en villa i Sverige är 1 862 000 kronor.
Storstockholm har haft en prisökning på hela 21 procent den senaste tolvmånadersperioden. Där är medelpriset för en villa drygt 3,6 miljoner kronor.
- Villapriserna har gått upp ovanligt mycket den senaste tolvmånadersperioden och en anledning till det är slopandet av fastighetsskatten, säger Lars Kilander, vd på Mäklarsamfundet Bransch.

Hittills är det storstadsregionerna som haft den kraftigaste prisökningen. Men Lars Kilander tror att villapriserna kommer att fortsätta öka även i landsortslänen.

- En ny trend är att 40-talisterna som nu har börjat gå i pension väljer att återvända till sina hemlän efter ett yrkesliv i till exempel Stockholm. Det här är en köpstark grupp som är villiga att betala mycket pengar för attraktivt boende och det driver upp priserna, säger Lars Kilander.
Han påpekar också att många personer "på gamla dar" återvänder till de städer där de har studerat.
- Uppsala är ett sånt exempel, säger Lars Kilander.
Men det är också många barnfamiljer som väljer att bosätta sig utanför storstaden och pendla till jobbet i Stockholm.
- Just nu sker det en regionvidgning där det avgörande är kommunikation och tid. En timmes restid brukar vara en magisk gräns. I stället för att bo i en förort till Stockholm så väljer många att bosätta sig i till exempel Uppsala eller Enköping, säger Lars Kilander.
Det är något som talar för att efterfrågan på villor, och därmed priserna, kommer att fortsätta öka.





FAKTA
Statistiken från Mäklarstatistik bygger på 481 sålda villor i Uppsala län och 15 206 sålda villor i hela landet under perioden juli-september i år.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!