Håll drömmen vid liv
Anna Lindgren är frilansjournalist och skriver krönikor för Bostad en gång i månaden.
Foto:
Jag när nämligen en dröm: att bli sommarstugeägare. En reträtt från vardag, plikter och jobb. Bara njuta, slappa och må gott. Sänka kraven som ständigt gör sig påminda hemma.
Följdaktligen behöver jag läsa på om ämnet sommarboende. Bygga brygga, laga tak, såpa golv. Skaffa utedusch, plantera torkatåligt och förvandla dasset till hemmaspa. Allt det där behöver jag ju få en uppfattning om inför stugköpet. För nu - nu är det bara en tidsfråga innan det blir av.
För att inte missa det ultimata objektet, prenumererar jag på lediga sommarstugeobjekt på Hemnet och får Rättviks och Leksands kommuners stugor till salu mailade till mig. Ett rimligt pris, närhet till vatten för bad och fiske och max två-tre timmars bilfärd hemifrån är önskvärda kriterier.
Få se, vad får jag fram? För 95 000 kronor ett 25 kvadrats skjul i Västanå. "OBS. Huset saknar vatten och el." Jaha, då? Kanske det inte känns riktigt så aktuellt. Sommarbacken i Utanåker, oj, det låter riktigt somrigt romantiskt. Gammalt torp från 1880 för 195 000. "Ett rum, stora renoveringsbehov".
I våras provade jag på en syssla som garanterat kommer på köpet med förvärvandet av en sommarstuga av modellen "Inte purfärsk": att kitta om fönster. O, hujeda mig så tråkigt det var, även om det var välgörande för fönstren. När det kommer till piffande, planterande och i viss mån målning så kan jag göra en effektiv insats. Men det riktiga grovgörat, även kallat underhållsarbete - nja. Eller så underskattar jag mig själv. För trots allt kan det ju vara riktigt avkopplande att tilläggsisolera. Och det var ju det där med avkoppling som skulle vara lite av grejen med stuga. Fast det ska ju vara lustfyllt också.
Självklart får man räkna med att jobba en hel del när man har ett sommarboende. Men för en stuga till rimligt pris får man nog räkna med väldigt mycket jobb, och som redan innehavare av hus med trädgård känns det inte riktigt som vad vi behöver. Just nu.
Vi får vänta lite med stuga. Men jag fortsätter nog att prenumerera på både tidningen och på lediga objekt, för jag vill inte missa om det kommer något renoveringsbefriat fynd och jag vill lära mig att bygga en hammock. I fall att.
Det går att dra en parallell från sommarstugesurfandet till att återkommande gå och snegla på resebutikernas sista minuten-skyltar och tro/låtsas/hoppas att snart, snart kommer den där superbilliga resan som jag ska ta. Jag tror det är med sommarstugedrömmen som det är med sista minuten-resor. De funkar båda lite som livselixir: att hålla drömmen vid liv.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!