På lördagen var det vernissage av Barbro Fagerlinds utställning Återvinning och den visas fram till midsommarhelgen i Sadelmakarlängans galleri på herrgårdsområdet i Österbybruk.
Konstnären var själv på plats och hon berättade att hon numera kort och gott kallar sig hantverkare.
– Jag är skräddare i grunden och har även utbildat mig till formgivare och designer. Det jag gör nu är en blandning av plåtslageri och silversmide och för att täcka in allt känns hantverkare som ett bra ord, säger hon.
En rundtur i galleriet visar många kända ting, i nya miljöer. Kapsyler i massor, uppträdda på handdriven kopparkabel blir exempelvis till verket Recycling. Och mollusken, cellen, toffeldjuret och amöban finns i svarta ramar, kallade Arketypiska urdjur.
– Jag lider ingen brist på idéer, bara på tid.
När Barbro Fagerlind börjar med ett nytt konstverk kan hon ha en klar vision om hur slutresultatet ska bli. I enstaka fall blir det också som hon från början tänkte, men oftast förändras det under arbetets gång och det ser hon som en del i den konstnärliga processen.
– Det här med återvinning är något jag har jobbat med sedan 90-talet, eller kanske ännu tidigare, och det är inte förrän nu som det verkligen kallas konst, säger hon och fortsätter:
– Jag bor på Södermalm i Stockholm, men tillbringar mycket tid ute i skärgården och där har jag hittat så mycket gammalt och användbart.
I en gammal soptipp på gården har hon grävt sig ner till 1920-talet och verket Fingerprint har tydliga inslag av den. Det består nämligen av delar av en zinkdiskbänk, som hon patinerat och målat sitt eget fingeravtryck på.