Exportstoppet Àr en direkt konsekvens av den sÀrskilda sÀkerhetslag för Hongkong som Kina röstade igenom pÄ tisdagsmorgonen. Kritiker befarar att dem nya lagen inskrÀnker rÀttigheter för de boende i den sÀrskilda administrativa regionen och att dess demokratirörelse kommer att knÀckas.
"Vi kan inte riskera att den hÀr utrustningen hamnar i hÀnderna pÄ Folkets befrielsearmé, vars frÀmsta syfte Àr att med alla tÀnkbara medel upprÀtthÄlla det kinesiska kommunistpartiets diktatur," sÀger utrikesminister Mike Pompeo i ett uttalande.
Beslutet innebÀr att det amerikanska utrikesdepartementet stoppar alla bevakade exportvaror till Hongkong, som till exempel avancerad ammunition och vapen.
USA:s handelsdepartement i sin tur kommer att sluta skilja pÄ Hongkong och Kina nÀr det gÀller export av amerikanska produkter som bÄde kan anvÀndas militÀrt och civilt. Handeln med sÄdana varor Àr belagd med hÄrda begrÀnsningar nÀr de efterfrÄgas av regimen i Peking.
Det spÀnda lÀget i Hongkong har fÄtt spÀnningarna mellan USA och Kina att öka. I förra veckan beslutade USA att sluta utfÀrda visum till kinesiska makthavare som Àr inblandade i Hongkong-politiken, och pÄ mÄndagen svarade Kina med att införa visumstopp för amerikaner som "har betett sig undermÄligt vad gÀller Hongkong".
Vilka individer som omfattas av visumrestriktionerna framgÄr varken av USA:s eller Kinas utspel.