Uppsalaföretaget närmare coronavaccin – upp på börsen

Amerikanskägda Uppsalaföretaget Novavax åkte jojo på börsen efter resultatet från det första testet på människor av företagets vaccin mot covid-19. Aktien har sedan årsskiftet stigit med 3400 procent.

Novavax i Uppsala tillverkar adjuvans, som gör ett vaccin mer effektivt. Jasmin Telo visar ett av labbets analytiska verktyg.

Novavax i Uppsala tillverkar adjuvans, som gör ett vaccin mer effektivt. Jasmin Telo visar ett av labbets analytiska verktyg.

Foto: Emma Åhman

Nyheter2020-08-07 07:30

Bioteknologiföretaget Novavax arbetar med att ta fram ett vaccin mot covid-19. Den aktiva delen i vaccinet har utvecklats och produceras i USA, medan adjuvanset som gör vaccinet mer effektivt har utvecklats och tillverkas i Uppsala.

I tisdags släpptes testresultat från företagets vaccin mot covid-19. Det var det första testet på människor, ett så kallat fas-1 test, och i studien deltog 131 friska personer i Australien.

Enligt resultaten producerade vaccinet neutraliserande antikroppar, som forskare tror är nödvändiga för att bygga immunitet mot viruset, tillsammans med T-celler. Detta utan att allvarliga biverkningar rapporterades.

Den amerikanska staten har slutit ett avtal med Novavax, värt motsvarande 14,8 miljarder kronor, för att bolaget ska utveckla och leverera ett coronavaccin.

Kommer ni att kunna tillverka tillräckligt mycket av adjuvanset i vaccinet för de 100 miljoner doser som Novavax utlovat?

– Vi har skalat upp produktionen för att möta behoven och det fortsätter vi med. Tillverkningen av vaccinet och delkomponenterna kommer att ske på flera platser i världen, säger Magnus Sävenhed, vd för det svenska dotterbolaget.

När testresultatet presenterades på tisdagen blev det turbulens kring handeln av företagets aktie. Först rasade den med över 30 procent för att sedan återhämta sig och sluta på en uppgång på 9 procent. Aktien har sedan årsskiftet stigit med 3400 procent.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!