Tre unga män misstänkta för utpressning i Uppsala

Natten till tisdagen genomfördes en polisinsats i Uppsalatrakten. Tre personer sitter nu anhållna misstänkta för försök till utpressning.

Nyheter2024-05-14 06:28

Det var vid 23-tiden på måndagen som en man larmade polisen i Uppsala. Utanför mannens bostad stod tre, för honom okända, unga män. Polisen tillkallades och grep männen.

– Han uppger att de här personerna försöker utpressa honom på pengar, när vi kommer till platsen anträffar vi de här tre personerna och de sitter numera anhållna, säger Roland Komaromi som är presstalesperson vid polisen.

De tre männen, som är i 20-årsåldern, sitter nu anhållna misstänkta för försök till utpressning. Det ska inte finnas fler misstänkta i ärendet. Under tisdagen ska det hållas förhör med männen. 

– Jag vill inte uttala mig innan förhör har hållits med de inblandade, säger Mia Sjöstedt, åklagare i ärendet.

Hon vill inte heller gå in på om männen är kända hos polisen sedan tidigare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!