– Jag reserverade mig då eftersom det handlar om medicinsk säkerhet för patienterna att det finns specialister på akutsjukvård på en akutmottagning. Att det nu finns en specialistutbildning igen på Akademiska är jättebra, säger Annika Forssell.
Förra veckan kunde UNT berätta att det återigen finns ST-läkartjänster avsatta för blivande specialister inom akutsjukvård på Akademiska.
Utbildningen har startat med starkt stöd av den politiska ledningen för sjukhusstyrelsen där Vivianne Macdisi (S) är ordförande.
– Vi har hela tiden haft som mål att vi ska ha en specialistutbildning i akutsjukvård. Jag interpellerade om detta när Alliansen hade majoritet i landstinget. Hur viktigt det är med specialistutbildade läkare på akuten poängterades också i landstingsplanen som antogs inför maktskiftet 2015, och nu är utbildningen på plats, säger Vivianne Macdisi.
Om produktionsstyrelsens beslut 2012 att lägga ned projektutbildningen för akutläkare säger Lina Nordquist (L) att ”Vissa delar av sparpaketet 2012 borde inte ha genomförts”. Nu är hon lika nöjd som Vivianne Macdisi och Annika Forssell över den nya utbildningen. Varken Macdisi eller Nordquist satt i produktionsstyrelsen 2012.
Att akutsjukvård sedan 2015 är en egen specialitet inriktad mot anställning på akutmottagningar kommenterar Vivianne Macdisi:
– Det var en tydlig signal om att universitetssjukhus som Akademiska ska erbjuda utbildningen. Det påverkar också utbildningstiden för läkarna, så visst var det ett stöd för den linje vi drivit.