Rörelseresultatet skjuter fart, och slutar på drygt 2,1 miljoner kronor.
Totalt ger det en rörelsemarginal på 13,1 procent, som är bättre än 2021. Då var rörelsemarginalen 4,3 procent.
I jämförelse är rörelsemarginalen i snitt för svenska företag 8,6 procent, enligt de senaste uppgifterna från SCB. I branschen specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet är motsvarande snitt 6,8 procent.
Zschakt i Enköping grundades 2014. Bolagets huvudbransch är mark- och grundarbeten, anläggning av vägar och motorvägar, uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare och uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner.
Företaget har 9 anställda, enligt årsredovisningen, vilket är samma antal som föregående redovisningsår.
Ägarna tog ut 300 000 kronor i utdelning under senaste året, enligt räkenskaperna. Den högsta utdelningen under senaste femårsperioden blev det 2018. Då var summan 500 000 kronor.
Så ser branschtoppen utZschakt i Enköping har den 71:a högsta omsättningen i Uppsala Län i sin specifika bransch, som är mark- och grundarbeten.
Det finns 245 företag i samma bransch i Uppsala Län.
Översikten här under visar topplistan i den aktuella branschen, sorterat efter omsättning. Upplysningarna är hämtade från senaste registrerade årsredovisningen, och kommer fortlöpande att ändra sig när nya årsredovisningar kommer in.
Företaget är också nummer 1437 i landet.