Fastighetsbolag köper golfbana för 150 miljoner

Fastighetsbolaget Arlandastad group har förvÀrvat en del av Arlandastad golf. Planen Àr att skapa en plats för idrott, hÀlsa och innovation pÄ platsen.

En del av Arlandastad golf ska bli en sÄ kallad Training academy i framtiden.

En del av Arlandastad golf ska bli en sÄ kallad Training academy i framtiden.

Foto: Arlandastad

Ekonomi2021-11-24 16:30

150 miljoner kronor blev priset för en av Arlandastad golfs tvÄ golfbanor, Nya banan. Marken pÄ 490 000 kvadratmeter har köpts av fastighetsbolaget Arlandastad group, som planerar att skapa en mötesplats för idrott, hÀlsa och innovation pÄ platsen.

– Det har lĂ€nge varit vĂ„r ambition att skapa en samlingsplats för svensk idrott, en Training Academy. Vi har nu lokaliserat rĂ€tt plats med ett oslagbart lĂ€ge som möjliggör den utvecklingen, sĂ€ger Dieter Sand CEO, Arlandastad Group, i ett pressmeddelande. 

Marken har förvÀrvats av WÄhlin fastigheter, men köpet Àr villkorat av att Sigtuna kommun ger ett positivt planbesked.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!