Den offentliga konsten har blivit för trÄkig

DDR-konst placerad i Carolinabacken var okej. VÄgar man hoppas pÄ mer förestÀllande konst i framtiden?

VÀggmÄlning Berlin, Erik Krikortz, slottsbacken

VÀggmÄlning Berlin, Erik Krikortz, slottsbacken

Foto: David Rydell

Krönika2023-04-15 06:50
Detta Àr en ledarkrönika. UNT:s ledarsida Àr liberal.

Hade det inte varit fint med nÄgra skulpturer med idrottsanknytning utanför Studenternas idrottsplats? Kanske inte 200 meter höga statyer av de grekiska gudarna Nike och Hermes utanför entrén. Men nÄgot i stil med Eldhs, Fagerbergs och Liljefors skulpturer utanför Stockholms stadion? Kanske bara en bandyspelare i brons? För den offentliga konsten, Àr min poÀng, har blivit för trÄkig. Antingen obegripligt abstrakt, eller infantiliserande.

FörestĂ€llande konst förekommer i parker – men dĂ„ riktas den frĂ€mst till barn. En kanin, en katt, en mus eller en ”My little pony”-staty. Kul för barnen. Ingen vuxen kan vĂ€l bli arg av det? I och för sig vill mĂ€nniskor i stĂ€der absolut inte att djur alls ska fĂ„ gĂ„ omkring lösa. Men det Ă€r lite mysigt att tĂ€nka sig att de kunde göra det – som i en Disneyfilm liksom. Men gud nĂ„de den apa som rymmer, eller den katt som tar livet av en duva som inte lĂ€ngre orkar flyga. Att utsmycka för barn Ă€r inte svĂ„rt. Det Ă€r bara att tĂ€nka ”söta djur”, och sĂ„nt som barnen kan leka med – under ordnade former. 

Konst för de vuxna Ă€r svĂ„rare. En staty över Peter ForsskĂ„l vore otĂ€nkbar eftersom han var lĂ€rjunge till LinnĂ©. Strunt samma att han var verksam i Uppsala och skrev en revolutionerande text om tryckfriheten som satte Sverige pĂ„ upplysningskartan pĂ„ sjuttonhundratalet. Avbildas en person sĂ„ kan ju det vĂ€cka anstöt. Om inte i dag sĂ„ kanske i morgon. 

Det kan bli en namninsamling. Kanske mĂ„ste statyn vĂ€ltas ner i FyrisĂ„n. Men det finns undantag. Uppsala kommun köpte för nĂ„gra Ă„r sedan en kopia av Max Lingners ”Aufbau der Republik”. FörestĂ€llande DDR-konst placerad i Carolinabacken var okej. VĂ„gar man hoppas pĂ„ mer förestĂ€llande konst i framtiden? Kanske inte Ă€ndĂ„.

En bandyspelare i brons vid Studenternas idrottsplats kan ju faktiskt bli en inkörsport till helvetet. Den kanske kan tolkas som bejakandet av toxiska personlighetsdrag. En staty över person med bandyportfölj? Samma problem dĂ€r. SĂ€krast Ă€r att stĂ€lla ut nĂ„got abstrakt. SĂ€rskilt om det handlar om platser som mĂ„nga passerar varje dag. Till exempel tĂ„gstationen. Det fĂ„r bli nĂ„got abstrakt. Och utanför nybyggda geometriexperimentet ”Juvelen” – nĂ„got abstrakt. Och sĂ„ vidare. Förutom i Slottsbacken – för dĂ€r vistas bara nĂ„gra trötta akademiker pĂ„ vĂ€g till Carolina som Ă€r för andfĂ„dda för att börja klösa pĂ„ DDR-konsten. 

Jag förstÄr att det finns ett motto som sÀger att alla ska kunna trivas i de offentliga miljöerna. Men det efterlevs lite vÀl godtyckligt. Och det Àr ju en sÄn dÀr mÄlsÀttning som sÄ lÀtt leder till att ingen alls fÄr nÄgon anledning att trivas i den offentliga miljön.