Var Àr förortens fÀder mot gÀngvÄldet?

De unga behöver goda manliga förebilder som kÀmpar mot vÄldet.

Alexandra Pascalidous Ă€r aktuell med SVT-dokumentĂ€ren ”Mammorna i vĂ„ldets skugga”. Men var Ă€r papporna?

Alexandra Pascalidous Ă€r aktuell med SVT-dokumentĂ€ren ”Mammorna i vĂ„ldets skugga”. Men var Ă€r papporna?

Foto: Johan Nilsson

Ledare2022-03-05 06:50
Detta Àr en ledare. UNT:s ledarsida Àr liberal.

Fem mammor. Fem mördade barn. Alexandra Pascalidous SVT-dokumentĂ€r ”Mammorna i vĂ„ldets skugga” Ă€r hjĂ€rtskĂ€rande. Att förlora ett barn Ă€r det absolut vĂ€rsta en förĂ€lder kan drabbas av. Att dessutom göra det pĂ„ ett vĂ„ldsamt sĂ€tt som Ă€r en följd av den gĂ€ngkriminalitet som breder ut sig i samhĂ€llet Ă€r nĂ€stan Ă€nnu vĂ€rre. 

Det handlar om unga mĂ€nniskoliv som ryckts bort helt i onödan. Katastrofer som hade kunnat undvikas om nĂ„gon gjort nĂ„got i tid. FrĂ„gan Ă€r bara vad och vem.  

Flera av mammorna berĂ€ttar om ett liv som tidvis varit tufft. Om ensamhet, missbruk, psykisk ohĂ€lsa och neuropsykiatriska funktionshinder. Mamman till den 12-Ă„riga flicka som mördades i Botkyrka en sommarnatt 2020 sĂ€ger med eftertryck att hon försökt att nĂ„ ut men att det inte Ă€r nĂ„gon som lyssnar. Ingen med makt att förĂ€ndra hör de förtvivlade mammornas rop pĂ„ hjĂ€lp. Det Ă€r naturligtvis oerhört illa.  

Samtidigt ekar en tyst frĂ„ga genom hela dokumentĂ€rserien. Var Ă€r papporna? Varför tycks de alltid vara sĂ„ frĂ„nvarande varje gĂ„ng vĂ„ldet som drabbar unga mĂ€nniskor diskuteras? Det Ă€r mammor som intervjuas, mammor som demonstrerar, mammor som nattvandrar och mammor som skildras i dokumentĂ€rer av det hĂ€r slaget. Mammor som pekas ocksĂ„ ofta ut som polisens bĂ€sta allierade i det vĂ„ldsförebyggande arbetet. Papporna Ă€r osynliga.  

Deras frĂ„nvaro har pĂ„talats förr. Efter ett inslag i SVT:s Agenda i somras skrev journalisten Vesna Precopic pĂ„ DN Kultur att ” NĂ€sta gĂ„ng förĂ€ldrars syn pĂ„ vĂ„ldet och det egna ansvaret ska lyftas medialt hoppas jag fĂ„ höra pappornas röster. Och finns det inga att göra inslag om, sĂ€ger det en hel del.” (DN 30/8). 

I samma tidning skriver Johan Croneman nĂ„gra mĂ„nader senare nĂ€r SVT sĂ€nt ytterligare ett program om gĂ€ngen att ”Det fanns massor av nĂ€rvarande mammor i Diamant Salihus reportage om skjutningarna i JĂ€rva, ”VĂ„ra barn dör” – inte en pappa sĂ„ lĂ„ngt ögat nĂ„dde” (DN 26/10).

Kanske Àr det sÄ att papporna inte finns dÀr? Kanske Àr det sÄ att papporna finns men inte bryr sig tillrÀckligt eftersom de anser att det Àr mödrarnas jobb att uppfostra barnen? Oavsett Àr det ett allvarligt problem att de goda manliga förebilderna tycks vara frÄnvarande i arbetet med att förhindra att unga mÀnniskor sugs upp av kriminella gÀng.

Enligt uppgift kommer Alexandra Pascalidou efter att hon nu Ànnu en gÄng skildrat mammorna vÀnda blicken mot förortens fÀder i en ny bok som kommer ut i höst. FrÄgan Àr om svaret pÄ frÄgan om var fÀderna Àr Äterfinns dÀr? Det gÄr inte lÀngre att blunda för det faktum att papporna, mÀnnen, behövs i kampen mot gÀngvÄldet. Mammorna kan inte förvÀntas utkÀmpa det hÀr kriget sjÀlva.