Kroppen kläs av i ny utställning

En behagfullt poserande naken ung man samsas med muskelmannekänger, huvudfotingar och pornografiska tryck på Uppsala konstmuseum. På lördagen öppnar den nya utställningen Corpus, om människokroppen i konsten genom tiderna.

Kultur och Nöje2006-01-19 23:59
Det här är en recension. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Människokroppen i konsten är ett stort tema och det är en väldigt komprimerad utställning Upp­sala konstmuseum visar. Det är ett par tavlor och statyer inspirerade av antiken, men den mesta kons­ten är från 1800-talet och framåt.
— Jag har fått plocka bort en hel del, säger intendenten Ann-Christine Fogelberg. Vi ville ha en pedagogisk utställning med ett tidsperspektiv, men det är också en fråga om estetik och utrymme. Men vårt mål är att väcka frågor om hur vi har tittat på människokroppen genom tiderna.

Brett utbud av kroppar
Den, som vi ser det i dag, feminint poserande ynglingen från antiken, står i museet bredvid en så kallad muskelmannekäng, en plansch på kroppens muskler. På väggen bredvid hänger tavlor från Konstakademin i Stockholm på 1800-talet, med både manliga och kvinnliga nakenmodeller.
Bredvid dem ger Picassos grafik Konstnären och hans modell ett exempel på den nyare tidens abstrakta verk. I en röd väggnisch står statyetter av Bror Hjorth på nakna män och kvinnor och i ett hörn av utställningsrummet sitter Hanna Belings silikonstaty av ett barn. Textilkonst får plats bredvid ett tryck av en naken kvinnotorso med läderremmar runt om, gjord av den finska konstnären Maya Eizin.
— Konst upprör, säger Ann-Christine Fogelberg, medan reklam får vara hur pornografisk som helst.
Ann-Christine Fogelberg säger att kroppsfixering har funnits i alla tider, det är bara idealen som har växlat. Men hon menar också att samtidigt är vi i dag, sedan 1980-talet, mer kroppsfixerade än någonsin.

Matas med bilder
— Det är reklamindustrin, bland annat tv:n, som matar oss med bilder och skapar behov och likriktning. Det är förödande, folk är rädda för att vara avvikande och mår inte bra.
Men hon tillägger att samtidigt har konsten sedan 1900-talet haft väldigt olika uttryck, där konst­närerna har försökt framställa den levande människan som den är och inte bara som ett perfekt skal.

Fotnot: Utställningen Corpus — kroppen som objekt invigs i morgon, lördag, och pågår fram till 2 april. En dag med kroki, teckning av en levande modell, är också inplanerad i museet för februari och 19 mars blir det en föreläsning om den manliga kroppen.