Två män i pyjamas kan bli till så mycket och så många fler. I alla fall om de heter Shenoah Allen and Mark Chavez i den amerikanska duon Pajama Men. De framträder ständigt i pyjamas som scenkostym, något de menar är en allmängiltig utstyrsel till vad de än hittar på scenen. Och hittar på gör de i ett slags Monty Python-anda, surrealistiskt och lekfullt, respektlöst och fysiskt expressivt. Som två småkillar som leker vid sängdags.
Vid detta turnébesök i Uppsala begår de ett lustmord på Alexandre Dumas roman "De tre musketörerna". Vissa drag i grundhandlingen känns igen, som drottningens juvelsmycke, hennes otrohet som musketörerna ska överskyla och persongalleriet i stort. Men sedan förhåller sig duon tämligen fritt till stoffet, byter vilt mellan roller, broderar ut och tar in anakronismer.
I bland blir det makabert i överkant, som när de lockar upp en stackars man i publiken och den groteskt överdrivna rollfiguren kardinalen gör spyljud ner i mannens pullover. Stundom är teaterleken ganska fyndig. De till och med gestaltar sin publik i form av ett par kvinnor som är där på "tjejkväll" och tycker att föreställningen inte är speciellt bra. En av dem tänker till och med gå därifrån mitt i men hejdas av väninnan.
Detta totala grepp om publikens tankar, associationer och identifikation är avväpnande, men blir lite tröttsamt i längden då duons skämt blir för lika. Efter ungefär halva föreställningen uppstår rentav en viss mättnadskänsla. Det är småkul men lite tjatigt i Pajama Mens sällskap.