Efter att ha vandrat genom de för kvällen ödsliga salarna på Interpool vid gågatan belönades besökaren med en intim nattklubb längst in. Ansvariga för Jazzpool har i samarbete med Interpool gjort en trevlig lokal, perfekt för tisdagsjazz (och säkert alla andra dagar också).
Det är inte så ofta man får chansen att höra ett fullt storband så det var med extra glädje jag lyssnade in Upplands Big Band. Med instamparen – och tillika fine barytonsaxspelaren – Mats Wessling i spetsen bjöd orkestern på flera fina insatser. På egen hand blev det så skilda saker som storbandsarrangemang på The Beatles ”Norwegian Wood” och Pjotr Tjajkovskijs ”Blommornas vals”. Som bästa var bandet när de inte tog sig an allt för intrikata arrangemang, det kunde svaja en aning på ett par ställen. Solisterna får gärna blomma ut lite mer också.
Frida Matsdotter tillhör de där som verkar födda på scenen. Hon är en driven personlighet som kan och vågar leva ut på scenen. Dessutom kan hon få en publik att trivas. Liksom bandet visade hon sin bredd i låtar förknippade med storheter som Aretha Franklin och Ella Fitzgerald i respektives ”You make me feel like a natural woman” och ”A tisket a tasket”. Wailandet och scatandet satt där det skulle. Sången var lite svår att uppfatta i första set men blev bättre i andra. Än bättre PA-system utlovades i framtiden.
Hoppas det här konceptet håller i sig. Jazzpool har absolut en stor funktion att fylla i jazzens Uppsala.