Konsert
Caprice
Orphei Drängar med hemliga gäster
Dirigent: Cecilia Rydinger
Ackompanjemang: Trio X med Folke Alin & Andreas Lindgren
Universitetsaulan, lördag
Betyg: 4
Obs: Spoilervarning! I texten nedan avslöjas de hemliga gästerna.
Efter det sedvanliga intåget med "Längtan till landet" som utmynnade i ”Hör I Orphei Drängar” när alla i den stora kören nått positionerna på scenen bars en liten dalahäst fram. Bland körsångarna blev det en anings oro och så kom Capricens första hemliga gästartist fram. Och en dubbelhemlig dessutom. Fröken Snusk! Nu blir det åka av hann jag tänka innan damen tog av sig masken. Och si, vem där, jo dirigenten Cecilia Rydinger. Så kan det gå, för en kort stund blev jag lurad. Fast misstankarna borde ha väckts när det var Folke Alin som ledde in kören.
Nåväl, de riktiga, hemliga gästerna, kom strax därpå. Jazzsångerskan Amanda Ginsburg har skapat sig ett namn på ganska kort tid med sin fina röst och finurliga låtar. Hon inledde med sin ”Flykten från vardagen”, en titel som kunde ha varit en överskrift på hela konserten.
Säker på det området rådde det förstås inget tvivel om när det gäller nästa gäst. Skådespelaren Johan Ulveson har visat i många decennier att han är en av landets roligaste. Ingen lär ha blivit besviken nu heller. Han visade prov på sin mångsidighet både som komiker och som sångare, även om det senare förstås inte är hans huvudtalang. Tillsammans med Amanda Ginsburg blev det bland annat en återvinning från 50-talets Knäppupprevy där Brita Borg och Povel Ramel gjorde originalet och ett potpurri på låtar från ett knippe James Bond-filmer. Som av en händelse hade den första Capricen premiär samma år som första filmen om 007.
”Funny bones” har även sedvanligt illustre konferencieren Samuel Åman gott om. Han lyckas med sina underskruvar sätta presentationerna till en konstart i sig.
Men kören då. Självklart, det blev den blandning av skönsång och studentspex som de skämt bort oss med i 62 år nu. Det finns så mycket talang i ensemblen. Bakom scenen projicerades en annons för nyrekrytering till OD. Sett till vad som bjöds detta år verkar kraven vara som för vilken ung Melloartist som helst: kunna sjunga förstås, men även att dansa, spexa och byta kläder snabbt.
Det finns gott om de färdigheterna redan nu. Det kunde de som var på plats i den fullsatta aulan vittna om. Återigen en härlig årgång av Capricen.