Midsommar med tradition i Lagundabygden

Gammal tradition lockar mycket folk i Lagundabygden. I 66 år har Örsundsbro Fastighetsägares Intresseförening arrangerat midsommarfirande i Örsundsbro.

Lövade skrindor. Från olika håll i bygden kom lövade skrindor till midsommarfirandet på Vreta gård i Kulla.

Lövade skrindor. Från olika håll i bygden kom lövade skrindor till midsommarfirandet på Vreta gård i Kulla.

Foto: unknown

Örsundsbro2017-06-28 07:00

I år var det nära 400 som kom till elljusspåret. Lika många kom till Vreta gård i Kulla där familjen Helena och Kurt Wiklund för tionde året i rad bjöd in till midsommarfirande.

Till Vreta i Kulla kom lövade skrindor med firare från bl a Fittja och Kulla. I traktorhytterna satt Per Karlsson, Älvlösa, Kjell Wallin, Kulla och Kurt Wiklund, Vreta gård. På ängen nere vid vattnet arbetade fyra damer ivrigt med att pryda midsommarstången med allsköns blomster.

– Det är första gången vi hjälper till med just det, berättade Inger Fosselius, Ine Anik Saito, Pernilla Fjellström och Maria Lindberg.

Ängen fylldes snabbt med festfirare och Helena Wiklund ilade runt och såg till att allt fungerade från kaffeförsäljning, lotterier, ponnyridning och fiskdamm till att skaka hand och hälsa välkommen medan Peter Löfgren från Bålsta bjöd på glada spelmanstoner.

Vid elljusspåret i Örsundsbro såg Leif Nilsson, ordförande i fastighetsägareföreningen till att allt fungerade. Här spelade Enköpings dragspelsgille. Som vanligt var det femkamp med bl a kasta boll i hink och kön till den populära ponnyridningen ringlade lång. Eriksdals Sportryttare med Camilla, Julia, Emma och Hanna såg till att de små ryttarna fick hjälm och säkerhetsvästar på, så ritten på Flisa och Toxic blev säker och njutbar. Och i gröngräset var det mysigt familjefika denna soliga, traditionsrika midsommarafton i Lagundabygden.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!