Under hösten fick Simon Superti ett genombrott för en bredare publik med sin medverkan i tv-programmet "Så mycket bättre".
Nu släpper han sin första singel sedan dess, ”Bullerbyn är död”, som han i ett pressmeddelande kallar "en påminnelse om hur Sverige har blivit":
– Människor som Astrid Lindgren, Olof Palme och Anna Lindh försökte göra det här landet till det bättre. Vad hade hänt om dom hade fått leva?
I kväll, fredag 31 januari, är Simon Superti gäst i SVT-programmet Carina Bergfeldt där han även gör ett liveframträdande med nya singeln.
Simon Superti är uppvuxen i Sala backe och spelade i Uppsala i november. UNT gav konserten på Katalin tre av fem kajor och konstaterade att Simon Superti "pendlade mellan att framstå som ortens Cornelis och en övertänd Ronjarövare" samtidigt som hans musik alltid bar på "ett mörker med underliggande teman som missbruk, kriminalitet och psykisk ohälsa".