För tre år sedan var artisten Gina Hannuksela en av finalisterna i talangtävlingen Imagine i Uppsala. Sedan dess har hon flyttat till Malmö och pluggat musik på folkhögskolan Glokala, Spinneriet.
I slutet på september släpper hon sin första EP, "Damage control".
– Namnet syftar på en skada som redan är skedd. Man tar sig vidare och lever med skadan, säger Gina Hannuksela till UNT.
Hon beskriver att "Damage control" har en tydlig röd tråd: genom fem låtar beskriver den en kärleksrelation med en kille, från början till slut.
Tidigare har hennes musik beskrivits som R&B. Gina Hannuksela sätter gärna en lite annorlunda etikett.
– Jag vill säga att det är soul och lo-fi. Men det är en blandning av många genrer.
Hittills har hon släppt singeln "Black Af1" (Nikes skomodell Air force 1, reds. anm.) från EP:n. Den 8 augusti kommer "I miss my Adidas".
Vad är grejen med skor?
– Sneakers är min aura. Det är nischat på ett sätt, men samtidigt handlar låtarna främst om kärlek.
– Adidas ligger mig varmt om hjärtat. Jag har haft Adidas sen jag var liten, det är som en del av min själ. Så "I miss my Adidas" handlar bland annat om min kärlek till Adidas. "Black Af1" är en lek med en metafor för en viss typ av grabbar som är galna, de bryr sig inte.
Gina Hannuksela är klar med sina folkhögskolestudier, men kommer stanna i Malmö där hon jobbar som fritidsledare och producerar musik.
– Om jag hade kunnat jobba bara med musik så hade det kommit ett album snart. Nu är planen en till EP efter "Damage control".