På torsdag 3 april ger Mares ut låten som knyter ihop då och nu. Melodin kom till redan 2017, medan texten till "Bröllopsvals" skrevs först i fjol.
"Den 1 juni 2024 gifte sig vår manager Anton med sin Nathalie. I bröllopspresent skrev vi en låt till dem. En låt om deras kärlek. Om att förbehållslöst älska en annan människa. Om Sydamerika och Sunne", hälsar Mares i ett pressmeddelande.
Mares bildades av ett gäng kompisar på Rosendalsgymnasiet 2015. Under några år var de ett av Sveriges populäraste band, med utsålda turnéer, publikrekord på Gröna Lund och flera Grammis- och P3 Guldnomineringar. Gröna Lund-rekordet för Lilla scenen slogs 2018, med cirka 5 000 personer i publiken.
De tog farväl av fansen 2022 med en avskedsturné som avslutades med tre utsålda konserter på hemmaplan i Parksnäckan.