I maratonföreställningen, som görs både på fredagen och lördagen, deltar fler än 100 kulturutövare. Publiken kan komma och gå och ta del av både äldre och nyare kyrkomusik som ljuder i domkyrkans 17 kor och kapell. Kyrkorummet kläs i ljus- och videoeffekter för att skapa stämning till musik, dans och poesi och en del interaktiva inslag. Det blir också svensk premiär för instrumentet Vocal chorder, en elektronisk "himlaharpa".
– Det blir en gränsöverskridande upplevelse där århundranden av musik möts och det samtidigt finns en visionär blick framåt, säger Marit Torkelson, projektledare för Kyrkomusiksymposium 2022.
En annan annorlunda upplevelse erbjuds under rubriken "Go Bach to sleep", där deltagarna får ligga med en filt över sig i kyrkbänkarna och slumra till toner av Johann Sebastian Bach.
Omkring 1 000 deltagare från både Sverige och andra länder väntas till Kyrkomusiksymposium 2022. Temat för de tre dagarna lyder "Med kyrkan som klangbotten". Tanken är att spegla kyrkomusikens betydelse för kulturarvet men också samhället i stort – som plattform för undervisning, konsertlokal och som uppdragsgivare för frilansmusiker.
Det blir också traditionella konserter i flera av Uppsalas kyrkor under de tre dagarna, med allt från medeltidsopera till gospel. Bland de internationella gästerna finns amerikanen Nathan Laube, som räknas till världens främsta orgelvirtuoser.