Måns Zelmerlöw om pressen: "Jobbigt att tänka på"

Måns Zelmerlöw är favorittippad i helgens final i Melodifestivalen – trots att debutanterna Kaj har seglat upp som stora utmanare.
–Det ökar pressen enormt, säger Måns Zelmerlöw.

Måns Zelmerlöw är favorittippad att ta hem vinsten i Melodifestivalen, något som enligt honom själv medför en hel del press.

Måns Zelmerlöw är favorittippad att ta hem vinsten i Melodifestivalen, något som enligt honom själv medför en hel del press.

Foto: Anders Wiklund/TT

Melodifestivalen2025-03-05 12:06

Tio år har gått sedan Måns Zelmerlöw senast tävlade som finalist i Melodifestivalen, och på lördag är det dags igen.

– Jag är otroligt nervös inför att vara tillbaka i finalen, speciellt med tanke på favoritskapet. Det ökar pressen enormt och gör att många tror att vinsten är given, vilket är jobbigt att tänka på, säger han.

Nu försöker han intala sig själv att inte ta någonting för givet. Och han vågar inte säga vad han tror om sina chanser i finalen.

– Responsen efter deltävlingen har varit enorm, större än förra gången jag tävlade, och det gör mig ännu mer nervös, säger han och fortsätter:

– Så länge jag når topp fyra är jag väldigt nöjd, det har varit min inställning från början och det gäller fortfarande.

Vill representera Sverige

Med det sagt siktar Måns Zelmerlöw ändå på vinst.

– Innerst inne vill jag så klart representera Sverige i Eurovision. Jag är jättenöjd med låten, framträdandet och budskapet, som känns mer aktuellt för varje dag.

Den bästa strategin för att tackla pressen inför finalen tror han är att hålla sig borta från det som skrivs i media – men det är lättare sagt än gjort.

– Jag kollar ändå runt och läser en hel del. Men ibland kan det också vara motiverande. Jag såg klipp där fans från Europa reagerar på mitt nummer och det gjorde mig otroligt glad.

Även nervositeten tror han kan tillföra något.

– Det var länge sedan jag var nervös och det är skönt att känna den känslan igen, för då vet jag att det är betydelsefullt och på allvar.

Bastubadarna Kaj största hotet

Bland motståndarna i finalen lyfter han både Klara Hammarström och Greczula som stora utmanare.

– Sett till deras lyssningssiffror och popularitet har de båda en stor chans att vinna.

Men som många andra tror han att de välklädda bastubadarna Kaj utgör det tuffaste motståndet.

– Det är ett annorlunda bidrag och liknar inget som Sverige tidigare skickat till Eurovision. Det gör att de ligger väldigt bra till.

Med bara några dagar kvar till finalen fokuserar Måns Zelmerlöw på att finslipa framträdandet.

– På lördag vill jag inte att numret ska ha några hinder. När jag går upp på scenen vill jag känna att jag har gjort allt jag kan.

Fakta: Finalisterna i Melodifestivalen 2025

John Lundvik – "Voice of the silent"

Dolly Style – "Yihaa"

Greczula – "Believe me"

Klara Hammarström – "On and on and on"

Scarlet – "Sweet n' psycho"

Erik Segerstedt – "Show me what love is"

Maja Ivarsson – "Kamikaze life"

Meira Omar – "Hush hush"

Måns Zelmerlöw – "Revolution"

Saga Ludvigsson – "Hate you so much"

Annika Wickihalder – "Life again"

Kaj – "Bara bada bastu"


Måns Zelmerlöws sommarturné 2025

I slutet av juni ger sig Måns Zelmerlöw ut på turnén "Chapter II tour".

Än så länge står det klart att han besöker tolv svenska orter, men fler datum väntas tillkomma.

Turnéplan:

25/6 – Motala, Motala Lokverkstan

28/6 – Östervåla, Skogsvallens Festplats

4/7 – Oskarshamn, Latitud 57

9/7 – Halmstad, Hotell Tylösand

10/7 – Fårö, Sommarkväll på Stora Gåsemora

12/7 – Svedala, Sommarrocken

24/7 – Piteå, Kalles Tältet PDOL

31/7 – Kalix, Vassholmen

1/8 – Norrköping, Hugo Parkfestival

2/8 – Glanshammar, Humledagen

8/8 – Nyköping, Tovastugan

29/8 – Eksjö, Eksjö Stadsfest

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!