”Undo”
Dirty Loops (2015)
Jazzpop. Den hisnande trion från Stockholm slog igenom 2011 på YouTube med sina makalösa jazzpoppiga covers av kända poplåtar. Förra året agerade de finalnummer i Melodifestivalen och lyfte Sanna Nielsens ballad till den svängigaste och mest exceptionella musikuppvisning Melodifestivalen någonsin skådat.
”Nothing remains”
Susperia (2011)
Heavy Metal. Norge har precis som vårt avlånga land en musikalisk kulturskatt. Bandet Susperia har rötterna i eminenta band som Old Man’s Child, Dimmu Borgir och Satyricon, och ställde upp i den norska uttagningen till Eurovision Song Contest 2011. Bandet må inte rå på sina besläktade band, men är ett av de få bättre tyngre inslagen i tävlingen.
”Stronger”
Crosstalk (2003)
Rock. När jag var som mest försjunken i melodiös hårdrock under min gymnasietid blev jag förvånansvärt förtjust i denna pärla från den svenska uttagningen 2003. En duo som visade upp starka vokala talanger och enkla men snygga gitarrslingor. Men det föll inte svenska folket i smaken.