Andra coronasommaren – det här ser vi ändå fram emot

Restriktionerna lättar, men allt är ändå inte som vanligt. Kulturredaktionens Hannah Gustafsson listar evenemang i Uppsala som får själen att må lite bättre – trots avstånd.

Uppsala Reggaefestival får en digital version i år.

Uppsala Reggaefestival får en digital version i år.

Foto: Staffan Claesson

Kulturell fest eller händelse2021-05-31 08:08

Sommaren ska vara årets bästa tid med härligt umgänge, sol och bad. Men pandemin försvårar träffen med vännerna och sena kvällar med musik och drinkar. Men vi ska inte hänga läpp, för det kommer ändå hända grejer i Uppsala i sommar ändå.

Den 5 juni kan du gå på Museinatt på Gamla Uppsala museum. Då blir de guidade visningar utomhus där vi får lära oss om både kungar och vikingatiden. Hur mysigt blir det inte att strosa fram en varm fredagskväll i höggräset och drömma sig bort till andra tidsepoker? Ta på sig sin gamla folkdräkt och bara smälta in i gräset där den forntida kungens lada en gång stod. Det blir nästan som midsommar. 

Music in The Garden flyttar in i Botaniska trädgården i sommar. Under 11 konserter mellan den 16 juni och 26 augusti kan besökare vänta sig både klassisk musik och latinamerikanskt, kryddat med lite jazz. Släng in barnen i bilen eller på bussen (inget barn skadas av att uppleva musik som inte är topp 50 på Spotify), packa med en filt och njut av världspianisten Peter Jablonski. 

undefined
Peter Jablonski kommer att spela på Music in The Garden i sommar.

Uppsala Reggae Festival skulle fira 20 år men fick ställa in hela kalaset. I stället kommer de att göra en livesändning den 31 juli. Även om vi är trötta på sitta i det ena digitala mötet efter det andra, kan det vara ett trevligt sommarsällskap på skärmen. Det blir ett litet plåster på såret, även om det är långt ifrån en riktig festival med riktiga människor. 

Den 1 augusti, då händer det grejer på riktigt. Det blir nämligen magi med Tobbe Trollkarl på en hemlig destination. För att ta sig dit krävs det en skattkarta och uppvärmda ben. Genom att hålla evenemanget "hemligt" kan nära 100 vuxna och barn följa stigen över ängar för att få uppleva magin. Hade jag varit tolv hade jag nästan själv tagit bilen utan mammas vetskap bara för att få komma dit. Jag hade däremot säkert gått vilse med mitt lokalsinne. 

Den 4 september är datumet för den som saknar biofilmerna men inte riktigt vågar sig in i biosalongerna trots att de öppnar i början av juni. Då kommer nämligen Big Crowd Factory att hålla i utomhusbio med foodtrucks, biokiosk och DJ innan kvällens stora film börjar rulla. Evenemanget är gratis och perfekt för sensommar. Filmer börjar däremot visas långt efter läggdags så se till att ha barnvakt och ladda för efterfesten 00.30 i stället!  

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!