"WTC blir en seger för livet"

Kultur och Nöje2004-06-08 15:00
Han ser sig som en arkitekt med låg profil. Men står bakom en av historiens viktigaste politiska byggnader - nya World Trade Center i New York.
- Jag ska hjälpa människor omvandla katastrofen. Jag inser allvaret och betydelsen i det och därför andas nya WTC och så mycket minnen, säger Daniel Libeskind, som på tisdagen invigde det nya Judiska museet i Köpenhamn.
Libeskind var inte direkt okänd då han vann tävlingen om att utforma nya WTC. Hans Judiska museum i Berlin som invigdes 1989 är omtalat och spektakulärt. Ändå var givetvis omställningen total när han fick tidernas prestigeprojekt i uppdrag. Han flyttade kontoret från Berlin till New York och blickar nu ut över själva Ground Zero från arbetsplatsen på 19:e våningen.
- Visst kan man uppleva ett visst obehag av att vistas i skyskraporna. Men folk har inte vikit undan, det bor mer folk på Manhattan i dag än före 11 september, säger han.
Frågan huruvida WTC-platsen skulle bebyggas eller bli kyrkogård delade New York-borna efter terrordåden. För Daniel Libeskind var en renodlad sorgeplats inget alternativ. Han har svårt att se hur nya WTC skulle kunna stöta sig med känslor, tvärtom är arkitektur till för att delta i alla processer. Oavsett om det är sorg eller hopp.
- För mig är arkitektur att berätta historier. Att kunna smälta samman dåtid och framtid och lyckas göra det så fängslande att folk känner sig tilltalade. Då kan också arkitektur vara med och påverka samhället, säger Daniel Libeskind.
Libeskinds nya WTC består av fem höga torn, det högsta 1776 fot (541 meter) efter året för den amerikanska oavhängighetsförklaringen. Byggtiden är minst tio år. Efter en nyligen avslutad rättssak saknas i princip finansiering, men att bygget verkligen blir av råder det inget tvivel om. WTC är lika mycket politik som byggnation.
- All arkitektur är politik. Men som arkitekt reflekterar jag på kulturella grunder. Jag tror att det framtida WTC kommer bli en seger för livet. En symbol för hur man går från tragedi till hopp. Jag hoppas att min byggnad blir en byggsten i den processen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!