Uppsalabandet gick vidare i Mello

Uppsalabandet Scarlet tog sig vidare till finalen när deltävling 5 hölls i Jönköping på lördagskvällen.

Metalduon Scarlet består av Scarlet Hunts och Thirsty.

Metalduon Scarlet består av Scarlet Hunts och Thirsty.

Foto: Samuel Steén/TT

Kultur och Nöje2025-03-01 21:28

Låten "Sweet n' psycho" har duon skrivit tillsammans med Anderz Wrethov, Dino Medanhodzic och Jimmy "Joker" Thörnfeldt.

Men det är inte första gången de framträder i Melodifestivalen. Scarlet ställde upp i Mello även i fjol med låten "Cirkus X" och kom då till finalkvalet, men sedan tog det stopp.

Scarlet är ännu ett av de band som valt att hålla sina identieter hemliga. Pseudonymerna Scarlet Hunts och 
Thirsty tar betäckning bakom en Halloweeninspirerad ansiktsmålning på temat skräck. 

Årets låt beskrivs som melodiösare än fjolårets bidrag, med en pampig poprefräng med ekon av Abba och musikal.

– Det är en jäkligt kul låt att göra, den känns som hela vi, säger Thirsty till TT innan framträdandet i Rådhusparken i Jönköping.

– Det är också en större utmaning. Vi kände att vi behövde ha mer av allt – vår sångleverans, vår koreografi, låten, allt. Så vi kastade oss ut och tog i från tårna, säger Scarlet Hunts.

I sommar spelar bandet på Parksnäckan i Uppsala.

Även Saga Ludvigsson gick vidare till final med låten "I hate you so much". Dolly Style och Meira Omar knep de sista finalbiljetterna i kvalet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!