Scenen är strategiskt placerad i vindens bortre ände. Dit solstrålarna letar sig in genom fönster och springor. Gruppen har precis framfört ett energiskt nummer av "Money, Money, Money".
– Okej, vi måste artikulera bättre och tänka på takten, så att vi blir mer synkade, säger Maja Leijon som sitter under en starkt lysande skrivbordslampa vid ett av arbetsborden framför scenen.
Bergsbrunna Teater består av 11 ungdomar 12–17 år. De samlas varje sommar för att under en vecka öva på och sätta upp en musikal. I år är gruppens "största satsning någonsin". Den här gången medverkar nämligen elever från musikskolan Lilla Akademien i Stockholm.
– I år har vi med ett band. Men vi säger alltid att det är vår största satsning, för vi blir bättre och bättre för varje år, säger 16-åriga Smilla Bjurbo som själv studerar vid Lilla Akademien.
Hon var med och startade teaterensemblen 2014.
– Jag hade varit barnskådespelare på Stadsteatern och ville fortsätta med teater. Jag startade gruppen med min syster Majken och Lovisa Eriksson von Otter. Vi bjöd med våra vänner, säger Smilla Bjurbo.
Till en början fanns en vuxen med som ledare, men i dag sköter ungdomarna allt själva. De har fått två stipendier och får möjlighet att vara i magasinet under en vecka. Där finns även viss rekvisita att låna. I juni bytte ensemblen namn från Barnens Teater till Bergsbrunna Teater.
– Nu är vi inte barn längre. När vi hette Barnens Teater trodde många att vi gjorde teater för 6-åringar, säger Smilla Bjurbo.
Hon har gjort alla musikarrangemang till föreställningen. Tillsammans med Majken Bjurbo och Lovisa Eriksson von Otter har hon skrivit manus och översatt originaltexterna till svenska. Majken Bjurbo står för koreografin.
Anledningen till att "Mamma Mia" blev årets musikal är enkel. Det är en bra musikal som många känner igen, berättar gruppen. Men de behövde göra några justeringar.
– Det är samma handling, men vi har gjort den mer teateranpassad. Vi kan inte ha 50 personer på en fest som i musikalen, säger Maja Leijon.
– Vi har även med en "plot twist", inflikar Smilla Bjurbo, alltså en dramatisk vändning i handlingen.
Gruppen har moderniserat manuset en aning.
– I musikalen ber Sofie sin mamma överlämna henne i bröllopsscenen, men i vår uppsättning säger mamman nej, säger Smilla Bjurbo.
– Det handlar om vad det symboliserar. Alla är egna och fria individer. Han ska inte ta över henne från hennes pappa. Hon bestämmer själv att hon vill gifta sig, säger Maja Leijon.
Nu måste de återgå till repetitionerna. Bara fyra dagar kvar till premiär.