Mycket psykos på teatern i höst

Kultur och Nöje2004-09-17 19:06
Det blir mycket psykos på teatern i höst. Både Riksteatern och Teater Giljotin sätter upp Sarah Kanes "Psykos 4:48" nästan samtidigt. Det är en livsbejakande pjäs, menar de båda regissörerna.
När Sarah Kane sågades efter premiären på hennes andra pjäs, skrev kritikern Charles Spencer att "det är inte en teaterkritiker som behövs här: det är en psykiatriker".
Och Sarah Kane behövde verkligen en psykiatriker. Två år efter recensionen hängde hon sig med några skosnören. Ett år efter självmordet hade hennes sista pjäs, "Psykos 4:48", premiär. Den handlar, inte helt oväntat, om självmord. I höst sätts den upp två gånger om, av Riksteatern och Teater Giljotin i Stockholm.
- Framför allt handlar den om livet. Om en person som söker efter en anledning att inte begå självmord. Som försöker förstå meningen med livet och finna hoppet igen. Ser man det så, så tycker jag egentligen att det är en väldigt livsbejakande pjäs, säger Melanie Mederlind som regisserar Riksteaterns uppsättning av pjäsen.
Själva titeln, "Psykos 4:48", syftar på den tid på dygnet då flest självmord begås. Huvudpersonen i pjäsen är på självmordets rand. Hon ser tillbaka på läkarsamtal, berättar om medicinering, kämpar för att förstå varför hon ska fortsätta leva. Allt är ju skit. Det är lätt, kanske allt för lätt, att se pjäsen som ett stycke självbiografi. Speciellt som Sarah Kane verkligen begick självmord bara en kort tid efter att hon skrivit klart.
- Många tror att "Psykos 4:48" är en självbiografisk pjäs. Men så är det inte alls. Hon använder sina känslor, men det är inte en pjäs som berättar hurdan författaren var. Den ska inte tas bokstavligen, säger bulgaren Iliya Berikov som regisserar Teater Giljotins version av pjäsen.

Fakta/"Psykos 4:48"
Riksteaterns uppsättning av "Psykos 4:48" har premiär på fredag den 17 september i Varberg. Den kommer därefter att turnera runt hela Sverige.
Teater Giljotins uppsättning har premiär den 25 september och spelas till och med den 24 oktober. Teater Giljotin framför pjäsen på engelska.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!