Missnöje hos franska kulturarbetare

Kultur och Nöje2004-04-20 14:04
Det blev en ganska speciell tillställning för de personer som lockats delta när den franska teatereliten under gårdagen hyllade de gångna årets prestationer genom att dela ut Molierepriset.
De 21 ansvariga scenteknikerna på teatern i Paris där galan anordnades beslöt kort före starten att strejka. Följden blev att varken teaterns ljus- och ljudanläggning kunde användas och de 1 900 personerna i publiken fick i stället höra vinnarnas namn skrikas ut, skriver AFP.
Strejken hade som syfte att uppmärksamma det missnöje som råder bland kulturarbetarna i landet sedan högerregeringens beslut om att skära i stödet till de arbetslösa kulturarbetarna, ett beslut som trädde i kraft kring årsskiftet.
Beslutet satte stopp för den tidigare ordningen där man bara behövde arbeta tre månader per år för att uppbära stöd i ytterligare tolv månader. Det tidigare systemet ledde till ett årligt underskott på 7,8 miljarder kronor, vilket var ohållbart ansåg den franska regeringen, som är under hårt tryck från övriga medlemsländer inom EU för att minska budgetunderskottet och därmed klara kraven i stabilitetspakten.
Nästa stora franska evenemang som är i fara är filmfestivalen i Cannes då en grupp bland kulturarbetarna har bildats för att "ockupera" filmfestivalen som pågår 12-23 maj. Kulturfestivalen i Avignon uppges även ha ögonen på sig.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!