Mäktiga Midgård

Det råder ingen tvekan om att utvecklarna Turbine spenderat timmar i World of Warcrafts värld. Det första onlinerollspelet baserat på Sagan om ringen är nämligen mycket likt Blizzards WoW på de flesta punkter.

Resurskrävande. Det är bäst att ha en fullt bestyckad dator för utflykter i Midgård.

Resurskrävande. Det är bäst att ha en fullt bestyckad dator för utflykter i Midgård.

Foto:

Kultur och Nöje2007-05-18 00:00
Att som spelare gå över från det ena till det andra kräver inte så mycket omställning.
Vad Shadows of Angmar har som World of Warcraft saknar är Midgård: den ultimata grunden för ett fantasyspel.
För närvarande är spelet beläget i området Eriador, i nordvästra Midgård. Tanken är att mer delar av Midgård kommer att öppnas när spelet växer. Alla med intentionen att äventyra som orch blir nog lite besvikna då man bara kan välja mellan människor, alver, hober och dvärgar. Det går dock att spela rollen som ond orch i särskilda arenor, men då rör det sig om strider spelare mot spelare och inget äventyrande.

Midgård är en vacker plats och spelets grafik gör sitt bästa för att återskapa världen. Det hela verkar vara betydligt mer resurskrävande än World of Warcraft och för dem med lite äldre datorer blir det till att trappa ned på detaljerna för att få en spelbar upplevelse.

Här finns allt för en Tolkienfantast och onlineäventyrare: piptobak, alver, barder och ett vidsträckt Eriador. Visst känns spelet inte riktigt lika perfekt som World of Warcraft, men när man väl fått sin hjälte att börja gå upp några nivåer har man börjat glömma det där andra spelet.
Lord of the rings online: The shadows of Angmar
Format: PC
Onlinerollspel. Tillverkare: Turbine.
Utgivare: Codemasters

Spela även:
World of Warcraft: Burning crusade
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!