Videon är inte längre tillgänglig
Lisa Irenius nomineras för UNT:s unika e-boksprojekt som har fått stor uppmärksamhet bland läsare och i Kultur-Sverige.
Juryns motivering lyder:
“Med små medel men stor fantasi och uppfinningsrikedom lyckas hon vitalisera något av det mest konservativa inom journalistiken – litteraturkritiken.”
I samarbete med bokförlagen har UNT och Lisa Irenius sett till att litteraturkritikerna har fått anteckna i böckernas marginaler. Dessa e-böcker har sedan funnits tillgängliga för läsning via unt.se.
- Fantastiskt roligt, inte minst eftersom det sätter ljuset på kulturjournalistiken och dess relevans också i ett förändrat medielandskap, säger Lisa Irenius och fortsätter:
- Det är också ett erkännande av vikten av att diskutera digital läsning och hur den påverkas av olika typer av kommentarer.
Tiotusentals läsare har laddat ner de kommenterade e-böckerna. Projektet har också bland annat lett till samtalskvällar där UNT:s läsare har kunnat möta litteraturkritikerna.
I samband med publiceringen av en krtikerversion av Joyce Carol Oates novell Nattsidan bjöds läsarna in att möta Lisa Irenius, litteraturkritikern Anna Ehn och novellens översättare Johan Theorin under en samtalskväll, och sedan att dela med sig av sina egna läsanteckningar.
UNT-läsarnas marginalanteckningar samlades sedan i en särskild e-boksversion av Joyce Carol Oates novell Nattsidan, som lades ut för fri nedladdning under en begränsad tid.
I samarbete med Novellix förlag publicerade UNT också en specialutgåva av novellen Fantasy, där författaren Malte Persson fick läsa om kommentera i sin egen, tidigare publicerade novell.