Lever på Will Smiths charm

"Du är världens bästa pappa". Så säger huvudpersonen Chris Gardners femårige son till honom vid ett tillfälle. Och det är tur det, för allt annat verkar gå rakt ned i gyttjan.

Will Smith och Jaden Christopher Syre Smith har en fin kemi tillsammans i Jakten på lycka. Fattas bara annat, de är far och son på riktigt.

Will Smith och Jaden Christopher Syre Smith har en fin kemi tillsammans i Jakten på lycka. Fattas bara annat, de är far och son på riktigt.

Foto: Sony

Kultur och Nöje2007-03-02 00:01
Gardners fru lämnar honom efter att ha tröttnat på misären, han säljer inget av det lager han köpt för sista
sparpengarna, han blir vräkt och parkeringsböterna närmar sig USA:s statsbudget.

Så vad gör han? Detta är USA där rätten jakten på lyckan står inskriven i författningen så han tar ett halvt års oavlönat hårt träningsjobb hos en börsmäklare. På helgerna harvar han vidare med att sälja de smått obrukbara röntgenapparaterna samtidigt som han tar hand om sonen.
Konditionen blir dock klart bättre då han måste springa till allting för att hinna. Dessutom kan han lösa Kubens gåta (detta är tidigt 80-tal) och det ger honom den sista skjutsen in i rätt omloppsbana.

Historien är lite väl mycket av bror Duktig och framgångssaga. Det bygger på en verklig person vilket inte gör det bättre. Han verkar för mycket av vardagshjälte och superman. Man kan fråga sig varför han inte tidigare fått till det.
Filmen lever dock högt på Will Smiths charm. Han spelar riktigt fint och man unnar verkligen hans rollgestalt att snart få en viss tur. Roligt att se honom i ännu en roll som inte bara ska vara flåskomisk. Den milda humor som genomsyrar denna film passar honom fint.
Birollerna är heller inte dumma. Särskilt hans son (som är det på riktigt också) Jaden Christopher Syre Smith (hur ropar man på honom?) bidrar till att filmen får den där härligt sköna, varma känslan.
Jakten på lycka
(Pursuit of happyness)
FYRISBIOGRAFEN
Regi: Gabriele Muccino
Manus: Steve Conrad. Foto: Phedon Papamichael. Musik: Andrea Guerra. I rollerna: Will Smith, Thandie Newton, Jaden Christopher Syre Smith, Kurt Fuller, James Karen, m fl.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!