Han har fått sin medalj i 8:e storleken i Serafimerordens band för "värdefulla insatser inom svenskt universitets- och kulturliv" vid en ceremoni på Stockholms slott.
– Det var en trevlig tillställning.Det är roligt att få ett erkännande, en bekräftelse på att folk har uppskattat vad jag gjort, säger han.
Torgny Nevéus, född 1929, är docent i historia och författare och har varit verksam vid Uppsala universitet som utbildningsledare och akademiintendent. Bland annat har han haft dåvarande kronprinsen, nuvarande kungen som historieelev.
Nevéus författarskap rör främst 1800- och 1900-talens svenska politiska historia, universitetshistoria samt personhistoria
På UNT:s kultursidor har han varit verksam sedan 1982. Han kallar sig inte någon djupsinnig forskare, utan menar att han har lärt sig med tiden att popularisera.
– Jag är inte utbildad journalist men jag jag tycker det är roligt att skriva och att få föra fram forskningsresultat för en bredare läsekrets.Men kanske jag har varit lite för snäll i bland, säger han.
Likafullt har det stormat ibland runt hans texter. 2012 fick förlaget Norstedts dra tillbaka sjätte bandet av Sveriges historia och några år tidigare en historiebok av Herman Lindqvist. I båda fallen hade Nevéus hade hittat flera sakfel och skrivit om dem i sina recensioner i UNT.
Vid medaljutdelning i onsdags fick också Uppsalabon Tamara Salytjeva Torstendahl en medalj för sina insatser att främja kontakten mellan svenska och ryska historieforskare. Som UNT redan berättat tillhörde även Upplänningarna ärkebiskop Anders Wejryd och Åsa Domeij de som fick medalj vid detta tillfälle.