Kulturchef sökes!

Sveriges roligaste jobb är ledigt. Vill du bli kulturchef på UNT?

Kultur och Nöje2014-04-28 13:09

Vill du arbeta:

- med oss som varje dag skapar Sveriges bästa dagstidning (Årets Dagstidning 2013) tillsammans med våra läsare, tittare och användare?

- i Sveriges fjärde största stad som också är bland dem som växer snabbast i landet?

- på ett medieföretag som varje vecka når varenda person i Uppsala och Uppland, genom bland annat tidningar, tv, sajter och mobila lösningar – och som ofta har genomslag i den nationella debatten?      

- på den plats i Sverige där densiteten av kunskap är allra högst, bland annat tack vare de två universiteten?

- i ett av Sveriges författartätaste områden?

- där några av Sveriges mest spännande teaterscener har utvecklats?

- i en stad där allt fler världsartister framträder samtidigt som lokala stjärnor tar plats?

- i ett område som ofta ligger först när det gäller digital utveckling och där det finns stor nyfikenhet på nya digitala grepp?

- med en klok och skarp kulturredaktion som har blivit nominerad till bland annat European Press Prize och Mediedagarnas stora pris (MEG Award) för sina innovativa idéer?

- på det enda medieföretag utanför Stockholm som har fått Stora Journalistpriset för sin satsning på kulturjournalistik sedan priset instiftades?     

Hör av dig till chefredaktör hanna.stjarne@unt.se, redaktionschef carl-ake.eriksson@unt.se eller tf kulturchef jens.pettersson@unt.se
- vi svarar gärna på frågor och lyssnar på idéer.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!